West-Indiëvaarder – naar Wenceslaus Hollar, 2e helft 17e-eeuw
€375
“Navire des Indes Occidentales”. Ets, uitgegeven door Louis Boissevin. 17e-eeuwse kopie in spiegelbeeld naar een prent van Wenceslaus Hollar uit 1647, vervaardigd als deel van de twaalfdelige serie” Navium Variae Figurae”. Afm.: plaatafdruk 17,8 × 23,5 cm; papier 19,2 × 30,2 cm.
In vergelijking met de ets van Hollar heeft dit exemplaar onder de voorstelling een vierregelige beschrijvende tekst:
“Heureux, lors qu’à bon port revenans d’Amerique
Ces grandz vaisseaux Marchandz, arrivent tous chargez,
Et quel contentement quand celuy qui trafique
Voit dans ses magazins ses balotz arrangez.”
deze grote koopvaardijschepen allen beladen aankomen;
en wat een vreugde voor degene die handel drijft,
wanneer hij in zijn pakhuizen zijn balen geordend ziet liggen.]
De voorstelling toont een imposant koopvaardijschip van de West-Indische vaart, groot afgebeeld op de voorgrond. De hoge spiegel, de rijk bewerkte achtersteven, de geschutspoorten en het zware want benadrukken de omvang en zeewaardigheid van het schip. Links op de achtergrond liggen andere zeilschepen afgemeerd, terwijl op de voorgrond een kleine roeiboot langszij komt. De verhouding tussen het grote zeeschip en het kleine bootje onderstreept de schaal van deze oceaanvaarders.
De titel “Navire des Indes Occidentales” verwijst naar de West-Indische vaart: de trans-Atlantische handel op Amerika en het Caribisch gebied. In de 17e eeuw waren zulke schepen onmisbaar voor de aanvoer van koloniale handelswaar naar Europese havens. De Franse tekst onder de prent sluit daar direct bij aan. Niet het avontuur van de zeereis staat centraal, maar het gelukkige moment van terugkeer: het schip komt veilig en beladen in de haven aan en brengt daarmee winst en tevredenheid mee naar de stad.
Wenceslaus Hollar (1607-1677) was een Boheemse kunstenaar, geschoold in Praag, die na enkele reizen door de Duitse gebieden en de Nederlanden terecht kwam in Engeland in de jaren 1630. In het daaropvolgende decennium nam hij echter de vlucht door de burgeroorlogen die zich daar afspeelden. Zo kwam hij terug in de Nederlanden terecht, meer bepaald in Antwerpen.
Hollars omzwervingen en verblijf in de Nederlanden lieten merkelijk hun sporen na in de prenten die hij vervaardigde. In 1647 publiceerde hij zo in Antwerpen zijn illustere “Navium Variae Figurae et Formae.” Die reeks bestond uit twaalf prenten die verschillende Nederlandse scheepstypes gedetailleerd afbeeldden en zijn kenmerkend voor Hollars grote fascinatie voor de zee(vaart). Ook deze voorstelling maakte onderdeel uit van de reeks. Typisch voor de beelden in dat werk is het standpunt op ooghoogte. Daardoor hebben deze prenten een lage horizon, wat op zijn beurt samengaat met een groot oppervlak dat de hemel omvat.
Prijs: Euro 375,-






