Amstelland – Isaak Tirion, 1750

Nieuwe kaart van het Baljuwschap van Amstelland”. Kopergravure vervaardigd in 1750 door J. Keizer, uitgegeven door Isaak Tirion als deel van diens “Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden”. In de tijd met de hand gekleurd. Afm. ca. 33 x 37,5 cm.

Deze kaart toont een volledig door waterbeheer gevormd landschap. We zien hoe het Amstelland fungeerde als agrarische achterlandzone van de hoofdstad, nauw verbonden met Amsterdam maar bestuurlijk en landschappelijk duidelijk verschillend.

Centraal ligt de Amstel, die vanaf Amsterdam zuidwaarts door het veenweidegebied slingert en fungeert als ruggengraat van de regio. Langs het water had de stedelijke elite talloze buitenplaatsen. Ouderkerk, Amstelveen, Nieuwer-Amstel en Abcoude, liggen ingebed tussen polders, sloten en vaarten. De kaart laat zien hoe deze dorpen zich vrijwel uitsluitend langs waterwegen ontwikkelden en daarmee de cruciale rol van vervoer over water onderstreept.

Het landschap wordt gedomineerd door duidelijk begrensde polders, waaronder de Buitenveldsepolder, Bovenkerkerpolder, Ouderkerkse Hoeppolder en Duivendrechterpolders.

Aan de randen van Amstelland tekenen zich het Haarlemmermeer en de Bijlmermeer af, die medio 18e-eeuw nog open meren waren en pas in de negentiende eeuw zouden worden drooggemalen.

Prijs: VERKOCHT